MODEL TIPS, part I

Na początek, warto się zastanowić, czy modeling jest dla ciebie czymś, czym naprawdę chcesz się zajmować, czy może chcesz się jedynie pobawić i zrobić sobie odskocznię od codzienności. Jeśli zdecydujesz się na to pierwsze, możesz znaleźć tutaj dużo interesujących rad, jeśli na to drugie - ten poradnik jest również dla ciebie, ale nie musisz traktować go restrykcyjnie.  

Przede wszystkim, przemyśl czy nadajesz się do tej pracy. To zazwyczaj dosyć zaskakujące, ale by zostać modelką nie wystarczy być ładną dziewczyną. Nawet jeśli podkochuje się w Tobie pół szkoły i każdy ci mówi, że jesteś śliczna, może być ci ciężko przekonać do siebie agencje i fotografów. Jeśli jednak masz odpowiednie predyspozycje – wzrost powyżej 175cm, proporcjonalną sylwetkę, około 60cm w talii i nie więcej niż 90cm w biodrach, masz duże szanse na to, że zainteresuje się Tobą dobra agencja. Warto tu jednak wspomnieć, że od każdej reguły istnieją wyjątki i nawet jeśli jesteś trochę niższa, nadal możesz zrobić karierę.  W końcu, chodzi tu głównie o rozpoznawalną, oryginalną twarz - wyraźne kości policzkowe, duże oczy, kształtne usta czy „baby face” (patrz: np. Lily Cole) to atrybuty, które mogą pomóc każdej aspirującej modelce.

CZEGO UNIKAĆ

Wiele dziewczyn popełnia błędy, które zamykają im drzwi do spełnienia marzeń. W modelingu liczy się naturalność. Nadmierna opalenizna, często uznawana za atrakcyjną, jest absolutnie niewskazana. Podobnie wygląda sprawa z mocno farbowanymi włosami – oczywiście, wiele modelek ma farbowane włosy, ale kolor zawsze jest naturalny i pasujący do urody. Nie każdemu pasuje jasny blond, kasztan, czy czerń, a już na pewno nikomu nie pasują czekoladowo-platynowe pasemka. Kolejną rzeczą, której nie warto sobie robić są sztuczne paznokcie i przedłużane włosy. Tak jak napisałam na początku – postaw na naturalność.

BUDOWANIE PORTFOLIO

Odpowiednie predyspozycje to pierwszy, najważniejszy krok do sukcesu. Powinnaś teraz zacząć budować swoje portfolio. Oczywiście, można od razu iść do agencji, ale moim zdaniem dobrze jest najpierw nauczyć się pozować i pracę zacząć z odpowiednim doświadczeniem. Tutaj ponownie polecam założenie profilu na portalu modelingowym, gdzie bez większych problemów można znaleźć fotografów mniej lub bardziej chętnych do współpracy. Kompletnym świeżynkom polecam zainwestowanie w kilka pierwszych sesji by zdobyć trochę profesjonalnych zdjęć, ale równie dobrze można pójść trochę dłuższą drogą i zacząć swoją przygodę z mniej doświadczonymi posiadaczami lustrzanek by wspólnie sobie pomóc.

Kilka rad na dobry początek:
  1. Niech zdjęcie profilowe będzie wyraźnym, naturalnym portretem.
  2. W galerii powinny znajdować się zdjęcia całej sylwetki w neutralnym ubraniu.
  3. Nie przesadzaj z ilością zdjęć – mało a konkretnie na pewno zrobi lepsze wrażenie niż mnóstwo podobnych do siebie ujęć.
  4. Absolutnie wybij sobie z głowy robienie tzw. „dzióbków” – to nigdy nie wygląda dobrze.
Jeśli w ten sposób pokażesz się fotografom, możesz liczyć na to, że szybko odezwie się do ciebie ktoś z propozycją sesji. Zwróć wtedy uwagę na to, czy fotograf ma jakieś referencje – jeśli ma, nie musisz się o nic martwić i możesz swobodnie umówić się na sesję. 

PIERWSZA SESJA

Kiedy jesteś już umówiona, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Kwestia czystych włosów, gładkich nóg i zadbanych paznokci nie jest czymś, o czym powinno się przypominać kobiecie, a już na pewno nie modelce, ale czasem zdarzają się takie, które o tym zapominają. Ty nie zapominaj. Nigdy. Ponadto, o ile fotograf nie zaleci inaczej, nie przychodź na sesję w makijażu.

Na sesji słuchaj sugestii fotografa, ale nie zgadzaj się na rzeczy, na które nie byliście umówieni, a których nie chcesz robić. Jeśli obawiasz się swojej pierwszej sesji, przyjdź z koleżanką lub mamą, ale jeśli zamierzasz tak zrobić – uprzedź osobę, z którą się umawiasz. Nikt nie lubi takich niespodzianek.

Rzeczy, które warto mieć przy sobie:

  1. Czarne szpilki.

    Podstawowe wyposażenie każdej modelki. Obcas minimum 10cm. Takie buty przydają się zawsze – na castingi, na spotkanie w agencji, na sesje.
    a
  2. Kosmetyki.

    puder w odcieniu twojej skóry, nigdy ciemniejszy;
    czarna kredka lub cienie w stonowanych kolorach;
    błyszczyk lub bezbarwna pomadka;
    tusz do rzęs;
    płyn do demakijażu lub nawilżane chusteczki;
    a
  3. Szczotka do włosów.

TRENING

Trening czyni mistrza. To popularne powiedzenie można odnieść do każdego zajęcia. Przeglądaj magazyny modowe, interesuj się tym światem, zobacz jak pozują profesjonalne modelki, oglądaj pokazy, ćwicz mimikę. Pracuj! Poniżej kilka zdjęć, na których możesz się wzorować.


















Za dwa tygodnie opiszę i podam przykłady tego, jak powinny wyglądać polaroidy, które również należą do podstawowego wyposażenia każdej modelki. Ponadto, jeśli ktoś miałby jeszcze jakieś pytania, zapraszam na mój profil na ASK.FM lub do widżetu, który znajduje się na pasku po lewej stronie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz